Нова Каховка
C

» » Від Антарктиди відколовся айсберг, який відкрив унікальне життя

Від Антарктиди відколовся айсберг, який відкрив унікальне життя

Від ділянки С антарктичного льодовика Ларсена відколовся величезний айсберг, найбільший їх зафіксованих.

 

Біологи поспішають вивчити морські організми й екосистеми, вперше відкриті сонцю минулого літа після того, як від Антарктиди відколовся найбільший айсберг.

 

У липні 2017 р. від ділянки С антарктичного льодовика Ларсена відколовся величезний айсберг, найбільший із зафіксованих: його площа склала близько 5800 км2, а маса — більше трильйона тонн. Пішов у море Уэделла айсберг А68 настільки великий, що вчені впевнені: його відділення від шельфових льодовиків призведе до прискорення танення і взагалі кліматичних змін на всьому просторі західної Антарктики.

 

Однак біологи знайшли в тому, що відбувається раптовий плюс: утворення тріщин і сповзання льодовикових полів в океан відкриває доступ до стародавніх живих організмів, які були замкнені під ними близько 120 тис. років. Про це Джо Мерчант (Jo Marchant) пише в авторському матеріалі, підготовленому для журналу Nature.

 

Морська вода і неглибоке дно під 5800 км2, які  покривав айсберг А68, стають доступні для сонячного світла і починають взаємодіяти з іншими частинами океану. Мабуть, це відбувається вперше як мінімум з довгого міжльодовиков’я 117-128 тис. років тому. І вченим вкрай не терпиться досліджувати області, так довго залишалися в ізоляції, і ті процеси, які з ними тепер будуть відбуватися.

 

В минулому році міжнародна Комісія по збереженню морських живих ресурсів Антарктики (АНТКОМ) прийняла рішення відносити морські екосистеми, що відкриваються через танення льодів, до «Особливих областей наукових інтересів» (Special Area for Scientific Study). Такий статус дає їм захист від рибальства, яке забороняється в цих областях як мінімум на два роки з можливістю продовження до десяти.

 

Тим часом Британська антарктична експедиція (BAS) готується до початку 2018 р. направити в область колишньої ділянки А68 біля льодовика Ларсена дослідне судно. На 2018 і 2019 рр. відповідно плануються експедиції південнокорейських і німецьких полярників: вчені поспішають почати роботу перш, ніж нові умови докорінно змінять стан унікальних екосистем.

 

«Не так-то просто мобілізувати дослідницькі зусилля, це вимагає чималих грошей, так і виділення судна організувати нелегко, особливо за такий короткий термін, – каже морський біолог з BAS Сьюзан Грант (Susan Grant). – Але той факт, що безліч груп намагається якомога швидше вирішити ці проблеми, показує, що можливість відкрилася дійсно рідкісна».

 

Поки ніхто точно не може сказати, які чекають знахідки вчених в Антарктиді. Можливо, на них вказує минулий досвід колапсів ділянок льодовика Ларсена А і В, що трапилися в 1995 і 2002 рр. Одним з головних підсумків вивчення відкритих тоді на шельфі екосистем стала їх схожість з екосистемами великих глибин океану. Однак ці висновки ще належить підтвердити, і в наступному році ми можемо отримати такі дані.

 

                                                                                            источник 


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.