Нова Каховка
C

» » Електронні трудові книжки: як це вплине на стаж і пенсії

Електронні трудові книжки: як це вплине на стаж і пенсії

Електронні трудові книжки: як це вплине на стаж і пенсії

Верховна Рада проголосувала в першому читанні за законопроєкт про електронні трудові книжки (№3623). Законопроєкт пропонує фактично скасувати паперові трудові, щоб вся інформація про роботу зберігалася в електронному вигляді – в Держреєстрі обов'язкового соціального страхування, яким "завідує" Пенсійний фонд.

 

Незважаючи на те, що законопроєкт передбачає досить тривалий перехідний період – 5 років, – судячи з тексту документа, багато нововведень можуть набути чинності відразу після ухвалення закону. Що це за нововведення і як до них можна підготуватися, розбирався сайт "Сьогодні".

 

Що замість "паперової" трудової книжки

 

Якщо проєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі" набуде статусу закону, "паперова" трудова книжка стане не обов'язковим видом документа. Замість неї можна буде показати виписку з реєстру застрахованих осіб з інформацією про стаж, попередні місця роботи тощо.

 

Крім того, передбачається, що відразу після ухвалення закону трудова книжка більше не служитиме підтвердженням звільнення людини з попереднього місця роботи. Якщо зараз працівник вважається звільненим, коли роботодавець повертає йому трудову книжку, то за новими правилами в день звільнення він повинен буде отримати примірник наказу про звільнення. Мало того, якщо такий наказ запізниться, зарплату повинні будуть нараховувати до дня вручення наказу на руки.

 

Трудова книжка при цьому може зберігатися на руках у працівника. І, якщо він захоче, може попросити роботодавця при прийомі на роботу або при звільненні зробити по-старому запис у трудовій.

 

Навіщо це потрібно

 

Завдання – не стільки позбутися "радянського пережитку", скільки перенести повні дані про страховий стаж працюючих українців до єдиного Держреєстру обов'язкового соціального страхування, де на їх підставі розраховуються пенсії.

 

На внесення всіх даних відводиться п'ять років – це буде так званий перехідний період. Але і після цього терміну в реєстрі залишатимуться "прогалини". Тому законопроєкт передбачає, що дані за ті періоди, які не внесені до Реєстру, як і раніше, зараховуватимуться "в порядку і на умовах, передбачених раніше діючим законодавством". А значить, трудові книжки рано відправляти "в макулатуру". Згодом вони можуть ще стати в нагоді.

 

Передбачається, що дані про стаж працівників вноситимуть до реєстру самі роботодавці. А українці зможуть перевірити правильність внесених даних в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду – portal.pfu.gov.ua.

 

Однак кожен українець вже зараз може подбати про те, щоб його дані були внесені коректно і в повному обсязі: вже зараз на вебпорталі електронних послуг ПФУ є електронні кабінети всіх платників податків. А в кожному особистому кабінеті вже рік є розділ "Електронна трудова книжка", де містяться дані з 2002 року (а іноді і більш ранні), і розділ "Відомості про трудові відносини", куди можна подати інформацію зі своєї трудової книжки за більш ранній строк або якщо з якихось причин дані не внесені до електронної книжки.

 

Як перевірити свої "трудові" дані

 

Щоб увійти до особистого кабінету на порталі ПФУ і перевірити, який стаж вам нарахували, і чи правильно, потрібно мати електронний цифровий підпис. Сайт "Сьогодні" вже розповідав, що отримати цифровий підпис можна онлайн, наприклад, в ПриватБанку, або особисто, звернувшись до одного з сертифікованих центрів з видачі електронних ключів.

 

Як вносити дані з паперової трудової книжки, докладно розкажуть в тому ж особистому кабінеті (див. фото).

Електронні трудові книжки: як це вплине на стаж і пенсії

Якщо коротко – потрібно просто відсканувати всі сторінки трудової книжки (в кольорі) і відправити у вигляді фотографії (JPG або PDF-файл). Ці дані будуть оброблені співробітниками Пенсійного фонду і з'являться в розділі "Електронна трудова книжка".

Електронні трудові книжки: як це вплине на стаж і пенсії

Які проблеми можуть виникнути

 

Передусім постає питання, наскільки зручні і безпечні електронні трудові книжки.

 

Якщо під безпекою мається на увазі передача персональних даних, то більшість цих даних на кожного платника податків вже і так є в Держреєстрі ПФУ. Якщо ж говорити про безпеку в контексті правильності внесених даних, то тут дійсно можуть виникати проблеми, що виникають вони і зараз, коли люди приходять зі своїми паперовими трудовими книжками оформляти пенсію.

 

Крім того, розширення реєстру зажадає додаткових ресурсів – як людських, так і матеріальних. Експерти Головного науково-експертного управління підкреслюють і важливість створення надійної системи захисту від стороннього втручання в дані реєстру.

 

Однак ніхто не може впевнено заявити про суцільну безпеку такого реєстру спеціального вебпорталу електронних послуг ПФУ, адже існує чимало осіб, які володіють спеціальними знаннями в IT-сфері, завдяки яким може бути здійснено втручання до будь-якої електронної системи будь-якого органу. На жаль, від цього немає 100-відсоткового страхування.

 

Що це дасть

 

Експерти вважають, що відмова від паперових трудових книжок – правильне рішення.

 

"Практика показує, що вже існуючі електронні реєстри дозволяють оптимізувати багато питань. Вважаємо, що облік працевлаштування та призначення/перерахунку пенсій за віком не буде винятком. Крім того, проєктом закону №3623 передбачений перехідний період 5 років. Тобто поспіху немає, все відбуватиметься поступово. Збір документів для призначення або перерахунку пенсії – довготривала процедура. Звичайно ж, передбачені вищевказаним проєктом нововведення значно полегшать рішення багатьох питань передусім звичайного громадянина при працевлаштуванні, при призначенні або перерахунку пенсії за віком та ін.", – говорить керуючий партнер ЮК Winner Ігор Ясько.

 

Адвокат Олександр Таламанчук вважає, що в електронних базах даних набагато менше ймовірності втрати даних, ніж з паперовим носієм.

 

"Переваги електронних трудових книжок – це ведення кадрової інформації в спеціалізованих базах даних і захист цих даних від втрат, несанкціонованого доступу і підробок. Але є і мінуси: небезпека злому і проблеми правового регулювання, а також технічні складності і відсутність у багатьох доступу до інтернету. У багатьох європейських країнах і в Америці взагалі не існує трудових книжок: для прийому на роботу досить диплома про освіту, резюме та рекомендаційного листа з минулого місця роботи. В Італії, Німеччині і Франції співробітник може пред'явити спеціальну "робочу картку" добровільно, щоб підтвердити свою кваліфікацію. А в деяких країнах є електронні системи. В Іспанії, наприклад, є система Vida Laboral (трудове життя), до неї вносяться дані про всі прийоми на роботу і звільнення, звідти інформація автоматично надходить до міністерства праці і фонду соціального страхування", – розповідає Олександр Таламанчук.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.