Нова Каховка
C

» » Українцям готують новий Трудовий кодекс: звільняти будуть без допомоги і відпустки

Українцям готують новий Трудовий кодекс: звільняти будуть без допомоги і відпустки

Українцям готують новий Трудовий кодекс: звільняти будуть без допомоги і відпустки

Парламентарії готують українцям новий Трудовий кодекс (ТК), він замінить нинішній застарілий КЗпП, якому виповнилося майже півстоліття. Очікується, що ТК приймуть в цьому році, а діяти він почне з 2020 р. Поки документ в роботі, "Сьогодні" з'ясували, що в ньому точно буде, і оцінили, як можуть змінитися права і обов'язки найманих працівників і їхніх роботодавців.

 

Що відомо

 

У проект нового ТК включать положення законів "Про оплату праці", "Про відпустки", "Про охорону праці" та інші, які частково дублюють чинний КЗпП, повідомили нам в профільному комітеті Верховної Ради. Буде спрощена і процедура звільнення працівника, про це сказав прем'єр-міністр Олексій Гончарук. За його словами, "має відбутися спрощення трудових відносин, тому що зараз офіційно взяти людину на роботу – це все одно, що її усиновити, бо простіше розлучитися, ніж когось звільнити".

 

Прем'єр, швидше за все, мав на увазі забюрократизований КЗоТом порядок звільнення працівника, який не є, наприклад, п'яницею або прогульщиком, але не справляється з дорученою роботою. Перш за все це стосується держслужбовців і бюджетників, але і в приватному бізнесі на звільнення непрофесіонала йде багато часу, оскільки працівнику треба спочатку оголосити не менше двох доган, правильно оформити їх документально, щоб суд не відновив звільненого і не зобов'язав роботодавця оплатити тому вимушений прогул.

 

Інші зміни, про які говорять, поки не підтверджені, але, за словами експертів, є підстави стверджувати, що пропозиції посилити трудову дисципліну будуть.

 

Хотілки і страшилки

 

За словами глави комітету ВР з питань соцполітики Галини Третьякової, документ в роботі, і всі, хто хоче, беруть участь, в тому числі профспілки та інші структури.

 

Головних нововведень від депутатів може бути три: перше – дати роботодавцю можливість звільнити працівника, якщо він знаходиться у відпустці, на лікарняному (цим нерідко зловживають чиновники, обвинувачені в корупції), а також звільнити вагітних і тих, хто знаходиться в декреті.

 

Зараз це все можливо лише при ліквідації підприємства. При цьому звільняються не зобов'язані виплачувати ніяких вихідної допомоги. Друге – скоротити оплачувану відпустку (зараз він дорівнює мінімум 24 календарних дня), скасувати додаткові відпустки пільговикам, в тому числі багатодітним матерям, учасникам бойових дій і чорнобильцям.

 

Зауважимо: раніше пропонували збільшити оплачувану відпустку до 28 календарних днів. Третє – ввести так званий "експрес-лікарняний", коли працівник може хворіти 1-3 дні без надання виправдувальних документів, але ці дні йому не оплатять. Зауважимо: зараз це називається відпустка за свій рахунок.

 

Озвучила свої пропозиції і Федерація роботодавців України: треба зробити роботодавця і працівника рівними суб'єктами трудових відносин (зараз, на їхню думку, держава надто захищає права працівників), зокрема скасувати "заборонену" функцію профспілок на звільнення з ініціативи роботодавця, а також посилити покарання "чорним" (нелегальним) роботодавцям.

 

У свою чергу Федерація профспілок України пропонує закріпити право працівника на відмову від виконання небезпечних для життя і здоров'я робіт без засобів захисту (спецодяг, респіратори, вентиляція тощо) під загрозою штрафу або звільнення, а також право не виконувати роботу в разі затримки виплати зарплати.

 

Переведення працівника до іншого роботодавця можливе тільки за згодою працівника, а його відмова про переведення не може служити причиною для санкцій. У ФПУ вимагають заборони на звільнення вагітних, батьків, які мають малолітніх дітей у віці до 6 років, дітей-інвалідів, одиноких батьків і матерів.

 

Експерт: "Потрібні працюючі профспілки і гарантії виплат"

 

Експерти сподіваються, що новий ТК кардинально змінить відносини між роботодавцями і працівниками, передавши захист останніх від держави профспілкам.

 

"Сьогодні не має значення, є працівник членом профспілки чи ні, бо його права захищає держава, і гарантії захисту дуже серйозні, – каже член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Очікується, що новий ТК передасть ці функції профспілкам, їх роль і значення повинні зрости, як в західних країнах. Також держава хоче перекласти на роботодавця всі проблеми, пов'язані з соцзахистом (лікарняні, охорона праці)".

 

Але, за словами експерта, у працівника повинні залишитися гарантії виплат при хворобі, скорочення, заборона переробітку тощо. Ці проблеми також можуть і повинні вирішувати профспілки, але очевидно, що вони будуть захищати тільки своїх членів. А питання виконання працівником своїх обов'язків повинна вирішувати комісія, до якої увійдуть представники роботодавців та профспілок.

 

джерело


Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

комментарів

Інформаційне повідомлення

Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 5 днів з моменту публікації.